اطلاعات عمومی

12 نکته مهم راه اندازی کسب و کار پوشاک

12 نکته مهم راه اندازی کسب و کار پوشاک
5/5 - (1 امتیاز)

12 نکته مهم راه اندازی کسب و کار پوشاک

 

سلام به همراهان همیشگی مجله تخصصی مد و پوشاک سامان لعیا

تا حالا به فکر راه اندازی کسب و کار پوشاک افتادید؟ حتما برای شما هم این سوال توی ذهنتون بوجود آمده که برای راه اندازی کسب و کار چه چیزایی نیاز دارید.

ما اینجاییم تا به شما در راه اندازی کسب و کارتان کمک کنیم و همه ی راه های ایجاد یک کسب و کار موفق را از صفر تا صد به شما بیاموزیم.

پس با ما تا پایان این مطلب همراه باشید…

الف – وقتی شما تصمیم می‌گیرید برای خودتان یک بوتیک یا فروشگاه لباس باز کنید، نکاتی وجود دارند که می‌توانید برای راه اندازی کسب و کار پوشاک از آن‌ها استفاده کنید:‌

12 نکته مهم راه اندازی کسب و کار در زمینه پوشاک

12 نکته مهم راه اندازی کسب و کار در زمینه پوشاک

1. فروشگاه ثابت (به اصطلاح فروشگاه خشت و گل)

منظورمان از فروشگاه‌های ثابت همان فروشگاه‌های سنتی است که در خیابان‌ها و مراکز خرید وجود دارند؛ فروشگاه‌هایی که دارای موجودیت هستند و به اصطلاح از خشت و گل درست شده‌اند.

اگر می‌خواهید یک فروشگاه لباس ثابت و واقعی (در مقابل مجازی) باز کنید، باید ناحیه‌ای را انتخاب کنید که به آسانی به بازارهای هدف‌تان دسترسی داشته باشد.

اگر به عنوان صاحب فروشگاه، قصد دارید کالاهای جدید به فروش برسانید، باید برای تامین موجودی کالاها در فروشگاه سرمایه گذاری کنید و پول آن‌ها را به طور کامل به عرضه کننده‌ی کالاها پرداخت کنید؛

همچنین، می‌توانید به فروش برخی کالاها به صورت امانی نیز بپردازید.

همچنین مجبور هستید برای پرداخت اجاره ‌بها، بیمه‌ی کسب و کار، و دریافت خدماتی برای محافظت از خود، فروشگاه، تجهیزات، و کالاها نیز هزینه‌هایی را بپردازید.

برای جذب مشتری به فروشگاه‌ (مغازه‌ی ثابت) می‌توانید از روش‌های آگهی‌ آنلاین و هم‌چنین آفلاین، برقراری رابطه با برخی کسب و کار‌های مکمل در نواحی اطراف، و ارتباطات با سازمان‌های شبکه‌ای، حرفه‌ای، و اجتماعی استفاده کنید.

به علاوه، ویترین فروشگاه‌تان نیز باید برای آدم‌هایی که از مقابل آن عبور می‌کنند، بسیار جذاب باشد.

هم‌چنین، طراحی و نحوه‌ی چینش وسایل در فروشگاه‌تان باید کاملا روان و کاربردی باشد تا بتواند تقاضای مشتریان هدف را برآورده کند.

راه اندازی کسب و کار پوشاک

12 نکته مهم راه اندازی کسب و کار پوشاک

۲. فروشگاه مجازی (فروشگاه آنلاین)

فروشگاه مجازی روند نوینی در بازار خرده‌فروشی به شمار می‌رود. فروشگاه مجازی به عنوان فروشگاهی با هزینه‌ی اولیه‌ی کم برای استارت‌آپ‌ها شناخته می‌شود.

این فروشگاه آنلاین باید بازار‌ مربوط به کالاها یا نیازهای ویژه‌ای را مورد هدف قرار دهد ( بازار ویژه).

با انتخاب یک نام جذاب، کالاها و اقلام مورد تقاضا، و طرح مفصلی برای آگهی و تبلیغ فروشگاه آنلاین‌تان، می‌توانید مشتریان بالقوه‌تان را به سمت فروشگاه جذب کنید.

همچنین، باید برندهایی را که قصد عرضه به مشتری دارید، تعیین کنید و به مرکز خرده فروشی برای لباس‌های‌شان تبدیل شوید.

در واقع، برخی فروشگاه‌ها موجودی‌شان را به صورت عمده و با قیمت عمده از تولید کننده به صورت کامل خریداری می‌کنند.

از سویی دیگر، برخی فروشگاه‌ها نیز یک نوع محصول را از طراح‌های مختلف لباس جمع‌آوری می‌کنند. علاوه بر این‌ها، می‌توانید روش دیگری را نیز مد نظر قرار دهید؛‌

در این روش که در زبان انگلیسی به آن دراپ شیپینگ می‌گویند، یک شرکت خاص محصولات را طبق سفارش مشتری، مستقیما از انبار کارخانه، عمده‌فروش، یا یک مرکز خرده‌فروشی دیگر به آدرس فرد سفارش دهنده یا هر محل دیگر ارسال می‌کند.

در صورتی که بخواهید از این خدمات استفاده کنید، باید به طور ماهانه به این شرکت کارمزد بدهید.

۳. فروشگاه موقت

این نوع از فروشگاه لباس به شما، به عنوان صاحب این کسب و کار، امکان می‌دهد بدون سرمایه‌گذاری برای اجاره‌ی طولانی مدت یک مکان تجاری، کالاهای‌تان را به مشتریان بالقوه عرضه کنید.

آن دسته از صاحبان فروشگاه، به خصوص صاحبانی که محصولات خودشان را به فروش می‌رسانند، می‌توانند یک گالری، ویترین، یا فضای اداری را فقط به مدت یک روز، یا یک هفته به عنوان محلی برای عرضه‌ی محصولات‌شان اجاره کنند.

این روش برای امتحان بازارها یا ایده‌های کسب و کاری مختلف یا گسترش و توسعه‌ی فروشگاه آنلاین بسیار عالی است.

وقتی صحبت از کمپین‌های تبلیغاتی به میان می‌آید، باید بر مشتریان محلی تاثیر قدرتمندی بگذارید و به آن‌ها اعلام کنید قرار است در منطقه‌ی آن‌ها فروشگاهی موقت تاسیس کنید و محصولات‌تان را با قیمت‌های ویژه‌ به آن‌ها عرضه کنید.

راه اندازی کسب و کار پوشاک

12 نکته مهم راه اندازی کسب و کار پوشاک

۴. فروشگاه‌های سیار

بوتیک‌های سیار برای آن دسته از صاحبان کسب و کاری مناسب هستند که می‌خواهند فروشگاه‌های‌شان را به مکان‌های مختلف ببرند تا میزان حضورشان و جذب مشتریان مختلف را به حداکثر برسانند.

می‌توانید با نمایش آگهی‌تان روی یک اتوبوس، خودروی کاروان، یا ون، فروشگاه لباس‌تان را در معرض دید عموم قرار دهید.

با استفاده از این امکانات می‌توانید کالاهای نو یا دست دوم‌تان را برای فروش عرضه کنید.

از آن جا که فضای این قبیل فروشگاه‌ها در مقایسه با فروشگاه‌های ثابت بسیار کم‌تر است، می‌توانید لباس‌های‌تان را در تمام نقاط این فروشگاه‌های سیار به خریداران نمایش دهید.

در هر صورت، اگر قصد راه‌اندازی فروشگاه سیار دارید، ابتدا لازم است از قوانین محلی منطقه‌ی مورد نظر در خصوص توقف و استقرار فروشگاه‌تان آگاه شوید؛

برای این کار باید به اتاق بازرگانی محلی مراجعه کنید. ممکن است برای بیمه‌ی وسیله‌ی نقلیه یا مجوز پارک وسیله‌ی نقلیه‌تان مجبور به پرداخت هزینه‌ی اضافی شوید.

ب – راه اندازی کسب و کار پوشاک – نکاتی برای راه‌اندازی یک فروشگاه لباس

در این بخش بر راه اندازی کسب و کار لباس فروشی ثابت و واقعی تمرکز خواهیم داشت.

جذابیت الگوهای لباس‌های‌تان، میزان رفت و آمد مشتری به فروشگاه، و موقعیت مکانی فروشگاه بر میزان موفقیت‌تان تاثیرگذار خواهند بود.

در ادامه‌ی این مقاله، به برخی نکات کلی درباره‌ی راه‌اندازی کسب و کار لباس اشاره می‌کنیم:

۵. تامین مالی

پیش از راه‌اندازی یک کسب و کار خاص و جدید، لازم است با دقت یک طرح کسب و کار فراهم کنید.

راه اندازی کسب و کار پوشاک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طرح کسب و کار‌ی‌تان باید شامل هزینه‌های اولیه، و طرح‌ریزی نحوه‌ی اداره‌ی کسب و کار برای بازپرداخت وام‌های‌تان باشد.

چنان‌چه قصد راه‌اندازی یک بوتیک جدید دارید و برای کسب و کار‌تان نیازمند دریافت وام هستید، لازم است اشکال مختلفی از وثیقه را از پیش تهیه کنید.

وقتی سوابق فروش تایید شده‌ای را برای خود فراهم کنید، مرجع وام دهنده ممکن است به اصلاح مبلغ و شرایط وام اقدام کند.

۶. مکان فروشگاه

مکان فروشگاهتان نیز بر نحوه‌ی اداره‌ی مناسب کسب و کارتان تاثیر می‌گذارد.

باید مکانی را انتخاب کنید که به برای قرار گرفتن قفسه‌ها و رگال‌های مورد نیاز برای نمایش محصولات‌تان به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد.

به علاوه، لازم است فضاهای کافی را نیز برای حرکت مشتری در میان قفسه‌ها و ویترین‌ها تامین کنید.

از آن‌جا که این نوع از سرمایه‌گذاری ریسک بسیار زیادی به همراه دارد، بنابراین، به جای خرید یک ملک،‌ باید مکان مناسبی را اجاره کنید.

۷. توجه به محصولات ویژه

توجه به بازار محصولات ویژه برای موفقیت کسب و کار بسیار ضروری است. در واقع، برخی کسب و کار‌های موفق مربوط به خرده فروشی لباس به انواع خاصی از البسه توجه می‌کنند.

شما نیز می‌توانید یکی از این ایده‌ها را در نظر بگیرید: لباس‌های نوزاد، لباس‌های شنا و ساحل، لباس‌های مجلسی، یا لباس‌های ورزشی.

لباس‌های ساده‌‌ی متعلق به برند‌های ناشناس در مقایسه با محصولات مربوط به برندهای شناخته شده دارای جذابیت کم‌تری هستند.

بنابراین، با مراجعه‌ی دائمی به مجلات مد و لباس، وبلاگ‌ها نظیر مجله تخصصی سامان لعیا، نشریات تجاری، و شرکت در رویدادهای مربوط به خرید و فروش لباس باید همیشه به‌روز باشید.

۸. بازاریابی

هنگام راه اندازی کسب و کار لباس فروشی ،‌ بهتر است مشتریان بالقوه را به بازدید از فروشگاهتان تهییج کنید. در روزنامه‌های محلی، رادیو، مجلات و فضای مجازی تبلیغ کنید.

در صورت امکان، مطلبی را به رسانه‌های محلی ارسال کنید و در آن، به طور مفصل درباره‌ی فروشگاه‌تان و تفاوت‌های میان آن و سایر فروشگاه‌ها صحبت کنید.

از جمله سایر ایده‌های بازاریابی ساده برای تبلیغات می‌توان به تبلیغ در روزنامه‌ها و چاپ تراکت نیز اشاره کرد.

اگر به اندازه‌ی کافی از منابع مالی بهره‌مند هستید، برای فروشگاه‌تان مراسم افتتاحیه برگزار کنید و در آن با غذا،‌ نوشیدنی، تخفیف و سرگرمی از مشتریان پذیرایی کنید و با این وسیله، فروشگاه‌تان را به آن‌ها معرفی کنید.

انجام تبلیغات برای هر کسب و کار جدید ضروری است؛ بنابراین، برای سرمایه‌گذاری در انجام تبلیغات محلی و افزایش رفت و آمد مشتری به فروشگاه لباس‌تان برنامه‌ریزی کنید.

همچنین میتوانید از تبلیغات در فضای مجازی که امروزه بسیار رواج یافته و بازدهی بسیار بالایی نیز داشته کمک بگیرید.

برای تبلیغات در فضای مجازی لازم نیست حتما ابتدا با پیج ها و یا کانال های بزرگ که هزینه ی بسیار بالایی برای تبلیغ میگیرند این کار را انجام دهید.

ابتدا از پیج و کانال های کوچک مرتبط با کسب و کارتان کمک بگیرید و با آنها در تعامل باشید.

۹. وسایل نمایش لباس

وجود قفسه، رگال، میز، و به طور کلی، وسایل مناسب برای به نمایش گذاشتن لباس‌ها در برابر دید مشتری برای فروشگاه‌های لباس ضروری است.

وقتی فاقد این امکانات باشید، فقط پارچه‌های به هم ریخته‌ای را در جعبه‌های مقوایی یا پلاستیکی به فروش می‌رسانید! در حقیقت، وسایل نمایش محصولات مربوط به پوشاک و لباس تنوع زیادی دارند؛

از آینه، رگال‌های فلزی گرفته تا وسایل تزئینی شیشه‌ای. برای صرفه جویی در خرید این وسایل، می‌توانید از وسایل تزیینی خانه‌تان به عنوان وسایل تزیینی تجاری استفاده کنید.

10. درج قیمت روی اجناس

هر یک از لباس‌های موجود در فروشگاه‌تان باید دارای برچسبی باشد که قیمت لباس به شکل واضح روی آن درج شده باشد.

وقتی محصولی در فروشگاه فاقد برچسب قیمت باشد، مشتری تصور می‌کند خرید آن محصول باعث دردسرش خواهد شد.

از این رو، بدون خرید از فروشگاه‌تان خارج می‌شود. جهت درج قیمت روی اجناس فروشگاه‌تان، می‌توانید از دستگاه قیمت‌زن تفنگی و برچسب و پلاک استفاده کنید.

برای تفکیک اجناس تخفیف‌دار از اجناس بدون تخفیف از برچسب‌های مخصوص استفاده کنید.

11. تامین کالا

تامین کالا برای فروشگاه یکی از مهم‌ترین مراحل راه اندازی کسب و کار لباس فروشی است.

باید فروشگاه‌تان را با طیف گسترده‌ای از سبک‌ها، رنگ‌ها، و سایزها‌یی پر کنید که با سلایق و علایق جمعیت هدف هماهنگ باشد.

در ابتدای راه، نگران نباشید که فروشگاه‌تان تمام اجناس موجود در بازار را در خود جای نداده است؛

نکته‌ی مهم‌ این است که با کمیت کوچک‌تر کسب و کارتان را شروع کنید و هنگامی که پول و محبوبیت بیش‌تری نزد مشتریان پیدا کردید، فروشگاه‌تان را توسعه دهید.

جهت تامین لباس برای فروشگاه خود می توانید از فروشگاه سامان لعیا کمک بگیرید و هر آنچه که نیاز دارید را تامین کنید.

به شما اطمینان میدهیم که بدون شک متنوع ترین فروشگاه در زمینه پوشاک هستیم و این امر به شما در راه اندازی کسب و کاری موفق خیلی کمک میکند.

12. افتتاح فروشگاه

بیش‌تر صاحبان کسب و کار‌های کوچک جدید غالبا به جای استخدام نیرو، به تنهایی کارهای مورد نیاز کسب و کار را انجام می‌دهند؛

زیرا استخدام کارمند به اندازه‌ی قابل توجهی هزینه‌ها را بالا می‌برد – هم هزینه‌های مالیاتی و هم دستمزد. با این حال، اگر هم‌چنان به استخدام نیرو نیاز دارید، پیش از روز افتتاحیه، نیروی پاره وقت استخدام کنید.

در این صورت، به شیوه‌ی بهتر و مناسب‌تری می‌توانید آن‌ها را برای استفاده از دستگاه صندوق فروشگاه، مقررات، سیاست‌های فروشگاه، و سایر اطلاعات مربوط به این تجارت آموزش دهید.


اکنون دیگر زمان آن رسیده است تا طرح کسب و کار‌ تان را در زمینه‌ی پوشاک عملی کنید.

امیدوار هستیم، نکات مذکور در این مقاله درباره‌ی نحوه‌ی راه اندازی کسب و کار لباس فروشی بتوانند کمک‌تان کنند ظرف یک دوره‌ی زمانی کوتاه، بتوانید رئیس خودتان شوید.

این نکته را فراموش نکنید اگر در زمینه راه اندازی کسب و کار پوشاک نیاز به راهنمایی و مشاوره ی بیشتری دارید میتوانید روی کمک ما حساب باز کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره ی زیر تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید:

مهدی شعبانی: 09124530667

همچنین میتوانید برای تهیه ی اجناس فروشگاه پوشاک خود به فروشگاه پخش عمده ی سامان لعیا به آدرس زیر و یا درصورت مشاهده تنوع محصولات به صفحات مجازی ما مراجعه کنید:

آدرس: قم – خیابان زنگارکی – بین کوی 24 و 26 پلاک 280 فروشگاه پخش عمده سامان لعیا

صفحه اینستاگرام پخش عمده لباس زیر : samanlaya_shop

کانال تلگرام پوشاک عمده: samanlaya_poshak

کانال تلگرام لباس زیر عمده: samanlaya_shop

آدرس سایت فروشگاهی سامان لعیا: www.samanlaya.com

 

12 نکته مهم راه اندازی کسب و کار پوشاک

دیدگاهتان را بنویسید